
Slide_4
Masz wybór ! Zawsze !

Slide 2
Później ! Będzie za późno ! Bądź teraz !

Slide_1
Pracujemy stacjonarnie i online!

Cielesność – czym jest Ja cielesne ?
Ciało dla każdego z nas jest bardzo ważnym elementem naszej tożsamości – wiele czasu poświęcamy na to, by o nie dbać, pielęgnować je, odpowiednio się odżywiamy, zapewniając naszemu ciału wszystko, czego potrzebuje do zachowania nas w zdrowiu. Cielesność to jednak wbrew pozorom coś więcej niż samo ciało – to nasza relacja z nim i to, jak jest przez nas postrzegane, co warunkuje nasze zdrowie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Z perspektywy naukowej, cielesność to wielopoziomowe doświadczanie przez jednostkę własnego ciała, jak i wszelkie sposoby zachowywania się wobec niego. Cielesność traktowana jest jako odrębny (lecz zintegrowany z całą resztą) aspekt osobowości i naszej indywidualności – to w ciele obiawiają się wszelkie wrodzone różnice, to w nim zapisane są nasze doświadczenia i przeżycia (nie bez kozery mówi się o pamięci ciała).
Z tego powodu, badaczki Sakson-Obada oraz Mirucka (2013) wyróżniły nawet Ja cielesne, określając je tym aspektem osobowości, które odpowiada za opracowywanie w naszej psychice doświadczeń cielesnych. Obejmuje ono trzy wymiary: funkcje cielesne (takie jak percepcja, interpretacja i regulacja), psychiczne reprezentacje ciała oraz poczucie cielesnej tożsamości.
Badaczki określiły również, czym charakteryzuje się silne Ja cielesne – otóż wszystkie jego funkcje działają prawidłowo, a więc jesteśmy w stanie odczuwać wszelkie zmiany zachodzące w naszym ciele, rozumieć je oraz odpowiednio sobie z nimi radzić i regulować stan naszego ciała. Ponadto, silne Ja cielesne stanowi o poczuciu naszego cielesnego istnienia, wyraźnych granic ciała, jego spójności i realności. Ja cielesne kształtowane jest w sposób złożony, na drodze zarówno wrażeń zmysłowych oraz tych płynących z doznawania wewnętrznego (propriocepcji), jak i doświadczeń emocjonalnych, poziomu odczuwanego stresu, wszelkich urazów, doświadczeń interpersonalnych i oraz społeczno-kulturowych.
Ponadto, spośród różnych reprezentacji naszego ciała (a więc punkt 2. z modelu Ja cielesnego), należy wyróżnić kilka jej rodzajów:
Poczucie ciała to inaczej świadomość doznań płynących z wnętrza ciała. Dzięki niej możemy kierować uwagę na zarówno te istotne, jak i subtelne, doznania cielesne, jak i ogólnie regulować nasze emocje i stany fizyczne oraz rozpoznawać fizjologiczne potrzeby. Poczucie ciała stanowi również o reprezentacji granic ciała, warunkującego poczucie odrębności psychicznej i komfortu odczuwanego w fizycznym kontakcie.