Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm czyli uzależnienie od alkoholu nie minie samo, chociaż zdecydowana większość pacjentów zanim podejmie leczenie  w wyspecjalizowanej placówce i prowadzoną przez terapeutów leczenia osób uzależnionych robi nieraz wiele prób na własną rękę.

 

Osoby uzależnione od alkoholu nie osiągają  w tym dobrych rezultatów bo nie jest to przypadłość epizodyczna oraz nie mają wiedzy i umiejętności by to zrobić, a przede wszystkim nie decydują się na zupełne zaprzestanie picia alkoholu tylko na ograniczenie ilości, częstotliwości picia i rodzaju alkoholu (przechodzą najczęściej na procentowo słabszy alkohol). Próby te w krótkim dystansie wypadają pomyślnie - niestety. Niestety dlatego, że osoba wraca do dobrego samopoczucia bo właśnie dostarczyła sobie dowodu, że jak chce pić mniej, rzadziej - to potrafi. A skoro potrafi - to może pić bezpiecznie - więc pije. I właśnie koło wróciło do punktu wyjścia. Osoba uzależniona jest w tym samym miejscu. Oczywiście koncentrację ma na zdarzeniach w których zdołała utrzymać się w postanowieniach co do rozmiarów picia, a nie na zdarzeniach w których panowanie nad piciem wymknęło się jej.

 

Podjęcie leczenia uzależnienia od alkoholu jest trudne bo najczęściej:- alkoholik nie wie że jest chory a nawet jak zaczyna to przeczuwać dużo zrobi by przy pomocy swojego myślenia  temu zaprzeczyć i ochronić swoje picie jako źródło regulacji stanów emocjonalnych,- osobę terapeuty wyobraża sobie jako człowieka wrogiego sobie,- innych uzależnionych od alkoholu wyobraża sobie jako wiele gorszych od siebie,- nie wierzy że ktoś inny oprócz siebie samego może mu pomóc zwłaszcza gdy w domu uczyli, że trzeba być twardym nie dawać sie i radzić sobie samemu.

 

Jeśli jesteś autorem sytuacji która Cię zawstydza lub martwi czy niepokojąco zastanawia - sprawdź czy jesteś, czy nie jesteś chory na alkoholizm/uzależnienie od alkoholu. Terapeuta osób uzależnionych w drodze łagodnej rozmowy diagnostycznej (bez obwiniania, oskarżeń, konfrontowania Cię) powie Tobie czy możesz bezpiecznie pić dalej alkohol, czy pijesz problemowo a wtedy nauczy Cię kontrolowania swojego picia, czy jesteś już alkoholikiem/uzależnionym od alkoholu. Nikt nie wmówi Tobie alkoholizmu jak jesteś zdrów.

 

Leczenie alkoholizmu/uzależnienia od alkoholu wymaga od Ciebie decyzji, zaangażowania czasowego, finansowego, konkretnej zmiany swoich zachowań, o tym jakie to zachowania dowiesz się w terapii. Terapeuci nie zrobią niczego wbrew Tobie i poza Twoją zgodą w każdym momencie możesz powiedzieć stop, wypisuje się.  Jesteś przecież wolnym człowiekiem.W leczeniu alkoholizmu/uzależnienia od alkoholu dowiesz się (a potem sam sobie powiesz) jakie masz specyficzne dla siebie objawy choroby jak zmieniło się życie Twoje i Twoich bliskich pod wpływem alkoholizmu oraz co możesz zrobić (konkretne, nazwane sposoby) by trwale  nie pić. Na leczenie alkoholizmu/ uzależnienia od alkoholu przeznacz około jednego roku w częstotliwości  4 do 6 godzin tygodniowo w formie terapii grupowej lub 2 do 4 godzin tygodniowo w formie terapii indywidualnej (Ty i terapeuta) w miejscu do tego przeznaczonych. Przestrzegamy przed leczeniem u osób nie będących terapeutami osób uzależnianych od alkoholu bo jako nie specjaliści mogą nie rozpoznać Twojej choroby. Możesz więc być leczony/leczona na depresje, nerwicę, zaburzenia odżywiania, problemy osobiste, małżeńskie i inne. Nie zatrzyma to jednak Twojego picia.